Ako sme prežili Tábor Black&White – žime spolu

Autor: Roma Spirit | 10.8.2016 o 10:45 | (upravené 10.8.2016 o 11:12) Karma článku: 1,90 | Prečítané:  263x

Nie je to tak dávno, čo sa Banská Štiavnica premenila na miesto plné kúziel a čarov. Práve Škola čarov bola ústrednou témou tohtoročného Tábora Black&White – žime spolu, laureáta Roma Spirit 2015.

Občianske združenie Equity získalo ocenenie Roma Spirit 2015 za tábor Black&White – žime spolu, ktorý prispieva k budovaniu vzájomného rešpektu a priateľstva. Tento rok nebol výnimkou, práve naopak. Objatia, láska, porozumenie a rešpekt boli nosné piliere tábora. Máme šťastie, že aj my sme mohli byť jeho súčasťou a všetko sme mohli prežívať spoločne s nimi.

V piatok sme dorazili do Banskej Štiavnice plní energie, očakávania, ale i strachu z toho, čo nás čaká tento rok. Začali sme vybaľovať, pripravovať a plánovaťvšetko potrebné. V sobotu sme sa zobudili do upršaného rána, no s úsmevom na perách. Veď už len pár hodín a decká sú tu! Ani sme sa nenazdali a decká sme mali pri sebe. Nesmelé objatia, vzájomné zoznamovanie sa, nové a neznáme prostredie... Potom nastal okamih, na ktorý všetci čakali. Predstavili sme si Školu čarov, profesorskú radu a potom už starý klobúk každého zadelil do fakulty. Už tu vznikali prvé priateľské putá, deti si našli svoje spriaznené duše. Chrabromil, Modrí škriatkovia, Slizolin a Krvavé ruže, toto boli tímy, ktoré bojovali o záchranu čarovných predmetov.

Týždeň je pre niekoho doba dlhá, no pre nás to šlo až čarovne rýchlo. Decká sa okrem zábavy aj veľa naučili. Mali sme hodiny prvej pomoci, stretli sme sa s poslankyňou NR SR Silviou Petruchovou, navštívil nás utečenec z Pakistanu a prednášať prišli i rómski spisovatelia z klubu Rolik. Decká si mali možnosť vyskúšať ťažkú prácu,keďpočas výletu na Kalváriudievčenská skupina strihala stromčeky a chlapci zatiaľ pomáhali pri betónovaní. Spoznali sme skoro celú Banskú Štiavnicu – Galériu Jozefa Kollára, Starý Zámok, Nový Zámok, Kammerhof, Terra Permoniu... A ešte nám zvýšilčas aj na zábavu. Navštívil nás Cirkus – Kus, boli sme v kine, absolvovali sme hodiny elixírov s profesorom lepším ako samotný Snape.

Bolo nám spolu úžasne a určite zostaneme s deckami v dlhodobom kontakte. Do konca prázdnin pôjdeme určite niektoré navštíviť v ich domácom prostredí. Z pomedzi 24 detí bolo 5 takých, ktorí boli v tábore opakovane (z rôznych lokalít). V prihláškach, ktoré sme dostali, uviedli ich učiteľky, že deti v septembri prehlásili, že sa budú celý rok snažiť, aby mohli byť navrhnuté na konci školského roka do nášho tábora. A aj to dodržali. Toto nás mimoriadne teší, lebo takto sa prejavuje dlhodobý vplyv tábora na životy detí (z osád). A okrem toho sme s ďalšími deťmi v pravidelnom kontakte (telefonickom, cez fb, skype...). Riešime s nimi situácie každodenného života, vyberáme školy, hľadáme podporu na štúdium. S niektorými sme v styku už 4. rok. (Lýdia Šuchová, predsedníčka Equity, o.z.)

Je veľmi ťažké zhrnúť to, čo sme v tábore prežili, do pár riadkov. Vážime si každý okamih s deťmi či vedúcimi. Všetci účastnici vieme, že tábor nie je len o tom, čo tam prežijeme ale najmä o tom, čo si odtiaľ odnesieme. Nie len deti, ale i my dospelí sme sa naučili tímovo pracovať, naučili sme sa úrpimnosti, ale i tomu, žeslovániekedy vedia ublížiťviac ako činy.Prepáč a ďakujem sa stali súčasťou nášho slovníka. Tábor Black&White – žime spolu nie je len jedným z mnohých táborov na Slovensku. Je to tábor, ktorý vám zmení život, a ktorý zmení i vás samotných.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?